Skip to main content
Cerkveni red (1564). Znanstvenokritična izdaja dela Cerkovna ordninga z znotrajjezikovnim prevodom v sodobni slovenski knjižni jezik. Primož Trubar
Redna cena: 39,00 €Spletna cena: 35,10 €


Cerkveni red (Cerkovna ordninga) je eno od kulturno najpomembnejših del slovenskega protestantskega pisca Primoža Trubarja. Najprej zato, ker gre v njem za Trubarjevo vizijo pravne, organizacijske in duhovne ureditve slovenske cerkve, obenem pa zato, ker predstavlja prvo v slovenščini napisano delo, ki je namenjeno zgolj izobraženemu elitnemu bralcu in ki tudi praktično vzpostavlja slovenščino kot jezik vseh cerkvenih obredov. Izdaja na prvem mestu prinaša diplomatični prepis Trubarjevega besedila. Napake v izvirniku so ustrezno ozna­čene v opombah. Abreviature so razvezane, izvirni zapis pa je pojasnjen v opombi. V oglatih oklepajih so navedene oznake strani. Diplomatičnemu prepisu sledi znotrajjezikovni prevod slovenskega besedila v sodobno knjižno slovenščino. Tujke, ki jih je tem v delu veliko, so postavljene ležeče, kar bralca opozarja na to, da gre za Trubarjevo zavestno rabo tuje besede, s katero viša raven svojega jezika v očeh tedanjega bralca. Prevod skuša Trubarja v čim večji meri približati sodobnemu kritičnemu in splošnemu bralcu. Ohranjene so vse retorične značilnosti Trubarjevega jezika, vendar pa ne za vsako ceno.

Prav zato bo bralec najboljši vtis o Trubarjevem delu dobil, če bo hkrati spremljal izvirno besedilo in prevod. K razumevanju diplomatičnega prepisa in kritičnega prevoda prispeva tudi nad 450 razlagalnih in usmerjevalnih opomb. Knjigo sklenejo izbrani posnetki iz memmingenskega izvoda Cerkovne ordninge, ki je bil najden lansko leto.

Cerkovna ordninga je napisana v jeziku, ki mu lahko rečemo visoka knjižna slovenščina, v jeziku, ki je bil namenjen slovenski protestantski eliti, v jeziku, ki je poln latinskih tujk in citatov, v jeziku, ki po zapletenosti in dovršenosti dosega tedanja besedila vseh drugih evropskih narodov. Poleg tega in v največji meri pa je Trubarjev Cerkveni red tudi pomembno teološko besedilo, iz katerega lahko vidimo Trubarjevo popolno predanost krščanskemu nauku in ostro grajo vseh, ki krščanskega nauka ne sprejemajo ali ga ne sprejemajo prav. Trubar je v Cerkovni ordningi brezkompromisen: kdor veruje, naj vero ohranja, kdor ne veruje ali veruje narobe, naj si vero pridobi. Poleg tega je Cerkovna ordninga tudi uporniško besedilo: v pravnem pomenu je namreč predstavlja neposreden upor proti zakoniti deželni in državni oblasti. Trubarjeva Cerkovna ordninga je izšla leta 1564, najverjetneje v Tübingenu pri tiskarju Morhartu.


Drugi avtorji uredil in spremno študijo napisal Kozma Ahačič ORCID-iD_icon_vector; kritični prevod Kozma Ahačič ORCID-iD_icon_vector, Vinko Ošlak; priprava diplomatičnega prepisa Kozma Ahačič ORCID-iD_icon_vector, Aleksander Erniša
Založnik Založba ZRC
Soizdajatelja Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša, Združenje Trubarjev forum
ISBN 978-961-254-721-9
Leto 2014
Jezik(i) Slovenski
Specifikacija

trda vezava – platno, ščitni ovitek 14 × 21 cm 560 strani

Predstavitvena stran https://zalozba.zrc-sazu.si/p/1204

Ključne besede

16. st. | protestantizem | protestantske knjige | Slovenija | slovenski protestanti | slovenščina | Trubar, Primož